Nakladatelství XYZ patří spolu s nakladatelstvím Albatros, BizBooks,
CooBoo, Computer Press, CPress, Edika, Motto, Plus a Edicí České televize
pod křídla mediálního domu Albatros Media a.s.

Čtyři z tanku a pes

Janusz Przymanowski

Obálka knihy Čtyři z tanku a pes

Kultovní román, který se stal předlohou legendárního seriálu.

Uprostřed bojů druhé světové války se odehrává dnes již legendární příběh Jendy Kose, jeho kamarádů tankistů a věrného psa Šarika.
Na začátku je Jan Kos obyčejný polský kluk. Válka ho připravila o maminku a otec se nevrátil z bitvy na Westerplatte, Jenda přesto věří, že táta nepadl, a rozhodne se ho najít. V sibiřské tajze se od tamějšího lovce Jefima Semjonyče naučí střílet, pohybovat se neslyšně lesem a spoustu dalších důležitých věcí, které mu později v boji mnohokrát zachrání život. Ale hlavně od Jefima dostane Šarika.
Když se Jenda v novinách dočte, že je na území SSSR zformována polská divize, rozhodne se zapojit do odboje. A stává se z něj tankista. Osádka tanku 102 – Grirorij, Gustav, velitel tanku Vasyl, Jenda a pes Šarik tvoří nerozlučnou pětici. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se neohrožená osádka dostane až do Berlína. Čeká je spousta bojů, ale mnohem víc legrace a humorných situací. Do slezských Katovic se vracejí jako vítězové.
Seriál Čtyři z tanku a pes vznikl v roce 1960 a opakovaně si vyžádal natočení dalších pokračování. Celkem bylo natočeno 21 dílů. V Polsku a takřka po celé východní Evropě se seriál těší obrovské popularitě i dnes. V ČR byl vydán rovněž na DVD.
Knižně vychází román v ČR na rozdíl od předchozích vydání v jednom obsáhlém svazku.

 

Rok vydání: 2006
Cena: 399 Kč